Preek tweede Kerstdag 2020

PREEK TWEEDE KERSTDAG   JONGERENVIERING

m.m.v. VORMELINGEN VAN UITHUIZEN, Hilde, Isa, Marc en Danillo

Eigenlijk zijn 25 en 26 december internationaal elk jaar een beetje hetzelfde:

We worden elk jaar geïnjecteerd met het Kerstvaccin: Wie nodigen we uit? Cadeautjes onder de boom? Veel-boodschappen-doen-en- wat-eten-we? Vrij of moet je werken? Enzovoort, enzovoort, enzovoort…

Maar – dit jaar is alles anders en dus de injectie ook:

Het lijkt wel of er over Kerstmis van dít jaar een heel andere wolk hangt, dat wil zeggen: iedereen vraagt nu: met hoeveel zijn jullie? Niemand corona? Niet in quarantaine? Zelfs zeggen jongeren nu: wat jammer dat de scholen dicht zijn en mensen-alleen mompelen: gelukkig dat ik één van de dagen ook werk, dan zie ik tenminste nog mensen…. Het is de wereld op zijn kop….

Alsof er dit jaar een heel ander Kerst-serum gebruikt is.

Zonder dat we het dit voorjaar goed konden overzien, zijn we in een soort bubbel terecht gekomen waarin veel dingen die gewoon waren, naar de achtergrond zijn verschoven… Waren Kerstengelen altijd wel welkom in onze materiele wereld en nam de Kerk op Kerstmis een prominente plaats in, dit jaar is het ons gauw te veel: daarom in het extra Kerstverhaal die vraag aan die engel die zomaar uit de lucht komt vallen in een wereld die draait in volle vaart: “hé wat kom je doen?”  Niemand zat op hem te wachten…

Maar toen kwam het virus, Covid19…. De hele wereld is in de ban van dit virus…. De kersttoespraken van de Paus en de Koning gaan over niets anders…. En wereldwijd wordt uitgekeken naar het vaccin, bescherming, genezing.

Beste jongens en meisjes hier en ouders, beste medechristenen en u allen die meeluistert, kijkt en viert, “wat kom je doen?” zou ook in het Kerstverhaal de vraag aan Jozef en Maria geweest kunnen zijn zoekend naar onderdak, later aan de jonge Jezus die het als zijn opdracht zag om goedheid te brengen, vrede en gerechtigheid. Voor hem veel deuren dicht: Wat kom je doen?

Zo is het gegaan…pas later, veel later, zag men in hoe dit kind, deze Jezus de wereld heeft veranderd… Later, veel later…

Daarom ook zijn het Kerstevangelie en het gekozen verhaal actueler dan ooit: alleen al in het vaccinatiebeleid: wie is belangrijk? Wie eerst? Wie is welkom? Niet alleen thuis nu met Kerst (maximaal drie gasten)…maar…gewoon op aarde, in straten, scholen, kerken misschien…. Hoe welkom zijn mensen die van elders gevlucht of geëmigreerd zijn…hoezeer willen we hen beschermen tegen het virus van het materialisme of het egoïsme??

Helpt dit kerstvaccin van 2020? Onze vraag zou bijna kunnen zijn: Ben je wel ingeënt? Met andere woorden: zit de wereld op jou te wachten?  Kunnen we je vertrouwen? Het zou ook een vraag aan Jezus kunnen zijn: Jezus, is jouw komst, jouw geboorte zó belangrijk dat nu dat wereldwijd nog steeds na 2000 jaar Kerstmis wordt gevierd?  Moeten we daarvoor naar een kerk? Hebben we dat nodig? Hebben we Jezus, hebben we Kerstmis, nodig?

Moeilijke vragen op een dag als vandaag, terwijl er veel kerkdeuren dicht gebleven zijn en Kerstmis-van-nu niet lijkt op de Kerst van vroeger of zelfs van vorig jaar…. maar dat vaccin tegen dat Kerstvirus werkt misschien wel….

Want niet alleen is het belangrijk om straks geprikt te worden, maar ook om nu al geprikkeld, uitgedaagd te worden door dit virus…

Tweede Kerstdag – een Kerstfeest-dat-zo-anders-is…

en misschien waren er wereldwijd wel nooit zoveel mensen binnen ziek als nu en dokters in touw…. Wel buiten overal kerstetalages, sterren, lichtjes en slingers…. Wel méér dan ooit Kerststallen en volop muziek, maar we mogen niet meezingen. We zouden bijna met de woorden van de kerstengel kunnen zeggen: Is dit nu Kerstmis? Of zoals de Beatles het zongen: “So this is Christmas” (ons slotlied straks) …. Hoe komen we hieruit? Hoe wordt het ooit weer écht Kerstmis zoals we ons dat voorstellen of zoals het bedoeld was…

Inmiddels weten we allemaal van de laatste weken zeker, dat er maar één ding is, dat onze wereld kan redden: dat is het vaccin – als we ingeënt zijn, kunnen we weer feest vieren en hebben we geen gevallen engelen meer nodig om ons wakker te schudden…. Dokters met een spuit…díé zijn de reddende engelen. Maar…. er is vast méér dat we uiteindelijk overhouden aan deze Kerst van het jaar 2020…immers… niet alleen het uitzien naar het vaccin en ons gewone leven, maar…..ook het zien dat wat Bethlehem gebeurde, iedereen op e been bracht…en nog steeds…mensen zoeken een weg om in dit Kind God te eren en te danken, want….dat helpt…dat geneest…

Het verhaal van de verdwaalde engel leert ons dat, als God naar beneden komt, alle mensen zich bekommerden om iemand die het nodig heeft….

Reddende engelen,  ook nu 2020! Niet alleen het zorgpersoneel en de polities zijn reddende engelen maar Jozef en Maria lopen ook nu nog rond in Noord-Groningen, vragen ook om onderdak bij ons…

De grote vraag van Kerstmis van dit jaar is: wat prikt ons, wat prikkelt ons- Waar is onze focus op gericht – hoe vermaken we ons nu school, sport, kerk en  kroeg allemaal dicht zijn?  Welke kansen zijn er om zelf reddende engel te zijn? Misschien is het dé uitdaging van dit jaar 2020 om eens anders naar de hemel te kijken, anders naar de kerststal én anders naar onze medemensen ….

Zien en dan genezen! Daar is nu alle tijd voor!  Zalig Kerstfeest!  Amen.