Een paaskaars gaat op reis naar de tropen

‘Oh my God!’ klonk het opeens en alle aanwezigen keken naar haar. Deze plotse kreet van verrassing en ongeloof werd geslaakt door Maria-José Fernandes Monteiro, de vrouw van Will Loer en de moeder van hun dochter Sheila. We waren te gast bij de familie Burema in Amsweer. Het gebeurde aan het eind van een mooie buitenviering van de christenen van de St. Joseph locatie van de parochie van de heilige Liudger in Noord-Groningen. Eens per jaar is er een buitenviering. Aan het eind van de plechtigheid wordt de grote paaskaars verloot. Het nummer dat getrokken werd was 169 en dat was het lucky number van Maria-José, alias Arlinda.

Meteen vertelde ze aanwezigen enthousiast wat ze van plan was te gaan doen met de paaskaars.

Maria-José is geboren in Morrinho. Dat ligt in het noorden van Maio. En Maio is een van de eilanden van de republiek Kaapverdië. Ze heeft nog steeds familie in Morrinho. Daar heeft ze gewoond tot haar zesentwintigste. Toen ging ze wonen bij haar broer in Delfzijl. Inmiddels woont haar broer al lang weer in Kaapverdië, maar Maria-José is in Delfzijl gebleven. Ze is de moeder van Kira. Al vele jaren is ze de vrouw van Will Loer. Sheila is bijna 17. Maria-José is een vertrouwd gezicht in de kerk van Delfzijl. Will laat zich ook vaak zien en Sheila is een trouwe misdienaar.

En wat gaat ze doen met de kaars?

Op 9 juli gaat ze met man en dochter naar Morrinho. Daar staat een kapelletje dat is toegewijd aan Joachim en Anna, de ouders van Maria van Nazareth. Die hebben hun feestdag op 26 juli. In Morrinho wordt jaarlijks een grote happening gemaakt van het feest van beide patroonheiligen. Op de feestdag zal Maria-José de kaars eerbiedig aanbieden aan Joachim en Anna, de grootouders van Jezus.

‘En van dat moment ga ík een mooie foto maken,’ zei Will, ‘en die zal ik jullie zeker toesturen!’ Sheila glimlachte bevestigend, terwijl ze de zware kaars zorgvuldig vasthield.

(Hieronder de Portugese versie, zodat mensen in Kaapverdië alvast kunnen meelezen)

JTW

Uma vela pascal chegará de Delfzijl

‘Oh my God!’ alguém gritou e todo mundo a encarara. Este grito de surpresa e de incredulidade foi produzido pela Maria-José Fernandes Monteiro, a mulher de Will Loer e a mãe da filha Sheila. Os três estavam presente na celebração campal no terreno da família Burema em Amsweer, Holanda. Aconteceu depois da celebração da comunidade de São José, uma das cinco comunidades da paróquia do São Ludgero, localizada no norte da província de Groningen. Uma vez por ano a comunidade organiza uma celebração campal. E no fim da celebração acontece o sorteio da vela pascal. O número 169, escolhida pela coordenadora, foi o número de boa sorte da Maria-José, também chamada de Arlinda.

Naquele momento mesmo a Maria-José comunicou à comunidade seus planos com a vela pascal.

Nasceu em Morrino, no Norte de Maio. E Maio é uma das ilhas de Cabo Verde. Até agora ela tem familiares em Morrinho. Passou seus primeiros 26 anos em Cabo Verde. No ano 1996 ela mudou para Delfzijl onde morava um irmão que já voltou para Cabo Verde. Ela é a mãe da Kira e a mulher de Will Loer. A Sheila já tem quase 17 anos. Maria-José participa fielmente da comunidade católica de Delfzijl. O Will também está presente muitas vezes. E Sheila é um coroinha fiel.  

Então, o quê a Maria-José vai fazer com a vela pascal?

No dia 9 de julho os três visitarão Morrinho onde a capelinha, dedicada aos santos Joaquim e Ana, tem um lugar significativo. Antes do dia dos padroeiros, o 26 de julho, o povo organizará uma semana de atividades festivas. Naquele dia a  Maria-José apresentará a vela pascal aos padroeiros Joachim e Ana, os avós de Jesus.

‘E eu tirarei uma foto linda do momento!’ disse o Will, ‘e a enviarei certamente para vocês!’ A Sheila sorriu afirmativamente, cuidadosamente segurando a pesada vela pascal.