Expositie van kazuifels tijdens Open Monumentendag

De prachtige H. Jacobus de Meerderekerk uit 1861, de eerste neogotische kerk die in Groningen werd gebouwd, is tijdens Open Monumentendag zaterdag 9 september te bezichtigen. Het interieur van de kerk is op zich al een kijkje waard, maar dit jaar is er ook een tentoonstelling te zien van kazuifels en een aantal kerkelijke voorwerpen. 

Reismantel

De kazuifel is afgeleid van twee gewaden die in de vroege geschiedenis van het Christendom door het volk gedragen werden: de paenula en de casula. De paenula werd in het oude Griekenland gedragen door de lagere standen in de maatschappij en bestond uit een halve cirkel stof, meestal gemaakt van vilt of ruw textiel. In het Romeinse rijk werd de paenula door alle rangen en standen gedragen als een kledingstuk dat vooral geschikt was tijdens lange reizen. Aan deze reismantel kon een capuchon bevestigd zijn, of deze kon er los bij gedragen worden. 

Liturgisch gewaad

Vanaf de vierde eeuw na Christus begint een specifiek soort paenula echter populairder te worden. Het ging om een gewaad dat juist uit minder stof bestond. Deze casula (wat letterlijk ‘huisje’ betekent in het Latijn) omsluit het lichaam veel strakker, en lijkt veel op wat wij tegenwoordig een (regen)poncho noemen. Hij werd buitenshuis gedragen als bescherming tegen slechte weersomstandigheden. Het is van het woord casula dat het Nederlandse woord kazuifel (maar ook bijvoorbeeld het Engelse chasuble) is afgeleid. Vanaf de vijfde eeuw wordt de casula het gebruikelijke liturgische gewaad voor christelijke geestelijken.

Gilden

De kazuifels werden vanaf de Middeleeuwen door borduurwerkers gemaakt. De veronderstelling dat het maken van kazuifels in kloosters gebeurde is dus onjuist. De borduurwerkers functioneerden in gilden. De borduurwerkers waren continu bezig met het maken van borduurwerk voor kazuifels, koorkappen, amicten en stola’s. Daarnaast bestond hun werk ook uit opdrachten waarbij ze voor overheden heraldisch borduurwerk maakten op buidels, vaandels en gordijnen. Voor particulieren gold in principe hetzelfde maar daar kwamen dan ook statussymbolen bij zoals bedden, wandbehangsels en kledingonderdelen. 

Tijdens de tentoonstelling kan men een aantal kazuifels van voor en na de Tweede Wereldoorlog bekijken. Verder wordt via tekstbordjes aandacht besteed aan de betekenis van de kleuren en de versieringen. 


De kerk is open van 11.00 tot 17.00 uur. Hoofdstraat West 83, Uithuizen

Lees verderContact

 • Bedum
  Grotestraat 47
  9781 HB Bedum
  Mobiel 06 30 84 04 80
 • Delfzijl
  Buitensingel 18
  9934 GB Delfzijl
  Telefoon 0596 61 34 08
  Mobiel 06 12 87 61 12
 • Kloosterburen
  Hoofdstraat 28
  9977 RD Kloosterburen
  Telefoon 0595 48 14 60
  Mobiel 06 30 92 38 05
 • Uithuizen
  Hoofdstraat-West 83
  9981 AB Uithuizen
  Telefoon 0595 43 17 93
 • Wehe-den Hoorn
  Warfhuisterweg 4
  9964 AX Wehe-den Hoorn
  Telefoon 0595 57 12 59
  Mobiel 06 30 11 37 08
 • H.Liudgerparochie Noord-Groningen
  Postbus 21
  9980 AA Uithuizen